Automatic Loading System Pipe Laser Cutting Machine 6000W 6m High Precision
| Product name: | Laser Cutting Machine | Cooling mode: | Water Cooling,protection System |
| Cnc or not: | Yes | Application: | Laser Cutting,fiber Type |
| Cutting thickness: | Materials,0-30mm,0-25mm,6mm,Depend On Material | Cutting speed: | 0-40000mm/min,80m/min,0~600mm/s,Depends On The Materials And Its Thickness,800mm/s |
| Warranty: | 1 Year | Color: | Blue-white,Blue,Black White,Green-white,Required |
| Function: | Cutting Metal Materials,Cutting Nonmetal Materials,Cutting Metal Pipe,Cut | After-sales service provided: | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Control system: | Cnc Control,Automatic Continuous Feeding,Servo Drivers And Motors | Keyword: | Fiber Laser Cutting Machiens |
| High Light: | Pipe Laser Cutting Machine 6000W,6m Pipe Laser Cutting Machine,Automatic Loading System Pipe Laser Cutter |
||
This advanced fiber laser tube cutting machine features a fully automatic loading system with 3-chuck configuration and 6000W laser power, designed for high-precision cutting of various metal pipes and profiles up to 6 meters in length.
- Fast cutting speed and high cutting quality
- Fully automatic feeding system
- Integrated slag removal inside the pipe
- Smooth, flat cuts requiring no re-processing
This fiber laser pipe cutting machine is widely used for processing various metal materials including stainless steel, carbon steel, alloy steel, silicon steel, aluminum, magnesium aluminum alloy, and copper.
- Metal sheet processing
- Advertising sign production
- Electronic equipment shell production
- Mechanical components
- Kitchenware and automotive parts
- Metal crafts and fabrication
- Materials: Stainless steel, carbon steel, galvanized steel, aluminum, and copper
- Cutting shapes: Square tube, round tube, rectangular tube, elliptical tube
- Specific profiles: I-beam, H-beam, channel steel, equilateral angle steel, unequal angle steel, flat steel
- Maximum cutting diameter: 350mm for square and round pipes
- Maximum length: 6.5m
- Core features: Low investment cost, fast operating speed, high cutting accuracy, small space occupation
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Tube length | 6000mm |
| Maximum diameter | 10-245mm |
| Fiber power | 1500W/2000W/3000W/6000W/8000W/10000W/12000W/15000W/20000W |
| Laser length | 1064mm |
| Beam quality | <0.373mrad |
| Cutting accuracy | ± 0.05mm |
| Repeated positioning accuracy | ± 0.03mm |
| Maximum operation speed | 40 meters/minute |
| Cutting speed | Depends on the material |
| Auxiliary gas | Air, oxygen, nitrogen |
| Position Type | Red dot |
| Working Voltage | 380V/50Hz |



Please tell us the materials you need to process, and the material size including length, width and thickness. We will suggest a suitable machine according to your requirements.
We support 24 hours online service and can use remote control to help you check and solve problems. We also provide on-site service for installation and training.
All our machines have safety certificates. You can request the electronic version of the certificate from our sales staff.
Fast delivery available. The delivery time for most machine models is usually within 50 days.