High Precision CNC Steel Coil Laser Cutting Machine Fully Automatic Max 22m/Min
| Product Name: | Laser Cutting Machine | Automation Level: | Fully Automatic |
| Control System: | CNC Controller With Touchscreen | Origin: | China |
| Warranty time: | One Year | Function: | Coil Sheet Cutting |
| High Light: | CNC Steel Coil Laser Cutting Machine,Max 22m/Min Laser Cutting Machine,Fully Automatic Coil Laser Cutter |
||
- Fast cutting speed with high precision and excellent cutting quality
- Narrow cuts with smooth cutting surfaces that don't damage the sheet material
- No limitations on workpiece shape or material hardness
- Saves on mold investment, conserves materials, and provides effective cost savings
- Easy to operate with safe, reliable performance and accelerated new product development
- High adaptability and flexibility with modular components that can operate separately or integrate with other machinery
Fully automated sheet metal laser cutting production line: After cold-rolled sheet, galvanized sheet, stainless steel and other coils are leveled, they are laser-cut into sheet metal of various required lengths through a precision feeding system.
The production line is controlled by a CNC system. The feeding length is precisely controlled by servo motors and high-precision lead screws. Length, width, cutting parameters, processing quantity, and speed information can be input into the CNC system and set via a touch screen human-machine interface. The production line can automatically stop when the processing quantity is reached or when a single roll of sheet material is processed.
| Model | JL2515/3015/4025/6015 |
|---|---|
| Power | 1000W, 2000W, 3000W (optional) |
| Size | 15980×4850×2650mm |
| Thickness of Coil Sheet | 0.5-3mm |
| Roll Width | 200-1600mm |
| Weight of Coil Material | 20T |
| Feeding Speed | Max 22m/min |
| X/Y/Z-axis Cutting Travel | 4050mm/1525mm/80mm |
| X/Y-axis Cutting Repeatability | ±0.03mm |
| X/Y-axis Cutting Max Linkage Positioning Speed | 140m/min |
