Metal CNC Laser Cutting Machine 1.5kw-3kw for Carbon Steel / Mild Steel
| Product Name: | Laser Cutting Machine | Control System: | CNC Controller With CAD/CAM Software Compatibility |
| Dimensions: | 4000mm X 2000mm X 1500mm | Laser Power: | 500W - 6000W |
| Working Area: | 1000mm X 2000mm (customizable) | Cutting Thickness: | 0.5mm - 30mm (depending On Material And Power) |
| Cutting Method: | Laser Cutting | Cooling System: | Water Cooling System |
| Positioning Accuracy: | ±0.03 Mm | Repeat Positioning Accuracy: | ±0.02 Mm |
| Material Compatibility: | Metal Plates (Steel, Stainless Steel, Aluminum, Etc.) | Laser Type: | Fiber Laser / CO2 Laser |
| High Light: | Metal Fiber Laser Cutting Machine,Carbon Steel Metal CNC Laser Cutter,Mild Steel CNC Laser Cutting Machine |
||
High-Performance Single Table CNC Fiber Laser Cutting Machine
This industrial-grade CNC fiber laser cutting machine delivers exceptional precision and speed for metal fabrication applications. Engineered with advanced servo motor technology and professional display software, it provides flexible processing options with simple, convenient operation.
- As an economical machine model, the aviation aluminum profile crossbeam design and scientific bed structure;
- Make the device lightweight without losing stability, Middle through type dust re-moval flue, which can be removed by a fan for dust removal. Standard shaft output gear transmission, X Y dual axis 25 precision linear guide, ensuring stable operation and high precision;
- Optimization of the blade structure, adding a blade pressing plate, so that it is not afraid of work-piece adhesion during the picking material process and can pick up the blade together.
- Built inchassis with suspension arm operation, laser device can also be built-in, reducing space occu-pation and making operation convenient.
Suitable for cutting stainless steel, carbon steel, alloy steel, silicon steel, galvanized steel sheet, nickel-titanium alloy, chromium-nickel-iron alloy, titanium alloy, and various other metal materials.
| Item | Specification |
|---|---|
| Model | HC3015/3000W |
| Processing Area | 3000mm × 1500mm Effective Cutting |
| Machine Frame | High-strength sheet metal, fully welded with annealing treatment |
| X/Y Axis Drive | Bochu S9 Motor |
| X/Y Axis Positioning Accuracy | ±0.05mm |
| X/Y Axis Repeat Positioning Accuracy | ±0.02mm |
| Laser Source | Raycus 3000W |
| Cutting Head | 310 |
| Control System | Bochu 2000E System |
| Maximum Cutting Thickness | Carbon Steel 3mm |
| Input Power | 380V, 50HZ, 100A |


Yes, we can provide most documentation including Certificates of Analysis/Conformance, Insurance, Origin, and other export documents where required.
D.K.HISTRON is a professional manufacturer of CNC sheet metal fabrication machinery and laser machines.
We warrant our materials and workmanship. Our commitment is to your satisfaction with our products. In warranty or not, it is our company culture to address and resolve all customer issues to everyone's satisfaction.
The shipping cost depends on the way you choose to get the goods.