High Precision Fiber Laser Tube Cutting Machine Auto Feeding 6000mm Tube Length
| Product name: | Laser Cutting Machine | Cooling mode: | Water Cooling,protection System |
| Cnc or not: | Yes | Application: | Laser Cutting,fiber Type |
| Cutting thickness: | Materials,0-30mm,0-25mm,6mm,Depend On Material | Cutting speed: | 0-40000mm/min,80m/min,0~600mm/s,Depends On The Materials And Its Thickness,800mm/s |
| Warranty: | 1 Year | Color: | Blue-white,Blue,Black White,Green-white,Required |
| Function: | Cutting Metal Materials,Cutting Nonmetal Materials,Cutting Metal Pipe,Cut | After-sales service provided: | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Control system: | Cnc Control,Automatic Continuous Feeding,Servo Drivers And Motors | Keyword: | Fiber Laser Cutting Machiens |
| High Light: | Fiber Laser Tube Cutting Machine,Auto Feeding Tube Cutting Machine,6000mm Tube Laser Cutting Machine |
||
Fiber laser tube cutting machine is a high-end mechanical equipment that uses fiber laser technology for precision machining and cutting. It consists of a laser generator, load-bearing bed, cutting head, pipe clamping chuck, cooling device, and control system. The metal tube and pipe laser fiber cutting machine mixes pump material into the fiber, excites the fiber with specific wavelength laser to generate laser, and focuses it on the workpiece surface for cutting.
Fiber optic laser pipe cutting machine is widely used for processing various metal materials including stainless steel, carbon steel, alloy steel, silicon steel, aluminum, magnesium aluminum alloy, and copper. Applications include metal sheet processing, advertising sign production, electronic equipment shell production, mechanical components, kitchenware, automotive parts, and metal crafts.
- Materials: stainless steel, carbon steel, galvanized steel, aluminum, and copper
- Cutting shapes: square tube, round tube, rectangular tube, elliptical tube
- Specific profiles: I-beam, H-beam, channel steel, equilateral angle steel, unequal angle steel, flat steel
- Maximum cutting diameter for square and round pipes: 350mm
- Maximum length: 6.5m
- Core features: Low investment cost, fast operating speed, high cutting accuracy, small space occupation
| Model | Fiber laser cutting pipe machine |
|---|---|
| Tube length | 6000mm |
| Maximum diameter | 10-245mm |
| Fiber power | 1500w/2000w/3000w/6000w/8000w/10000w/12000w/15000w/20000w |
| Laser length | 1064nm |
| Beam quality | <0.373mrad |
| Cutting accuracy | ± 0.05mm |
| Repeated positioning accuracy | ± 0.03mm |
| Maximum operation speed | 40 meters/minute |
| The cutting speed | Depends on the material |
| Auxiliary gas | Auxiliary gas air, oxygen, nitrogen |
| Position Type | red dot |
| Working Voltage | 380V/50Hz |

