High Precision 4+1 Axes Hydraulic CNC Press Brake for Sheet Metal Bending
Basic Properties
Place of Origin:
China
Brand Name:
D.K.Histron
Certification:
ISO9001,CE
Model Number:
HC-110T/3200
Trading Properties
Minimum Order Quantity:
1 Set
Price:
depends on model
Payment Terms:
T/T
Supply Ability:
20sets/month
Specifications
| Product name: | CNC Hydraulic Bending Machine | Material / metal processed: | Stainless Steel,Carbon Steel,ALLOY,Aluminum,Brass / Copper |
| Automation: | Automatic,manual,Foot-operated,Semi-automatic | Extra services: | End Forming,Machining,Cut To Length,Swaging,Support Customized |
| Warranty: | 1 Year | Color: | Blue,Customized,optional,Grey,Red |
| Voltage: | 220V/380V/415V/440V/customized,220V/380V/400V,380V Or As Required,User Define | Type: | Metal Bending Machine |
| High Light: | 4+1 Axes CNC Press Brake,High Precision Hydraulic CNC Press Brake,CNC Sheet Metal Bending Machine |
||
Product Description
CNC Press Brake Hydraulic Sheet Metal Bending Machine for Folding Steel Plate
Product Overview
High Efficiency Electromagnetic Sheet Metal Bending Folding Machine Sheet Metal Press Brake designed for precision metal fabrication operations.
Key Features
- Utilizes international brand electro-hydraulic servo valves and scales for closed-loop control, ensuring high-precision slider position feedback
- Precise and smooth operation with excellent synchronization performance and high bending accuracy
- High repetitive positioning accuracy of the slider
- Customizable rear blocking mechanism with enhanced functionality materials
- Integrated hydraulic control system reduces pipeline installation, prevents oil leakage, and ensures operational stability
- Hydraulic deflection automatic compensation mechanism eliminates slider deformation effects on workpiece quality
- CNC system automatically adjusts compensation amount for easy and accurate operation
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | HC-110T/3200 |
| Normal force | 1100KN |
| Worktable length | 3200mm |
| Worktable width | 90mm |
| Distance between columns | 2700mm |
| Hose depth | 350mm |
| Slider stroke | 200mm |
| Maximum opening height | 450mm |
| Wall panel column thickness | 50mm |
| Slider thickness | 60mm |
| Worktable upright plate thickness | 80mm |
| Main motor power - oil pump | Motor 11KW-Oil pump 25ml/r |
| Slider rapid descent speed | 180mm/s |
| Slider return speed | 150mm/s |
| Slider working speed | 10mm/s |
| CNC system | DA53T |
| Number of controlled axes | 4 +1 axes |
| Back gauge X-axis stroke | 600mm |
| Back gauge X-axis speed | 200mm/s |
| External dimensions | 3600×1700×2800mm |




Frequently Asked Questions
What kind of documents can you supply?
We provide documents according to customer requests, including Certificate of Origin, Insurance, and other export documentation.
What is the average lead time?
Lead time is approximately 50 days after receiving deposit payment.
Guarantee period?
Our product quality guarantee period is 12 months from B/L date. During this period, we provide spare parts free of charge for quality discrepancies caused by us. For malfunctions due to incorrect customer operations, we offer spare parts at cost price. Flexible extended warranties are available based on actual requirements.
Why Choose Us?
Our teams provide professional, customized, and comprehensive services around the clock. Contact us via WhatsApp, Skype, Email, or Telephone for assistance.